"Načo nám je soľ, ak stratila svoju chuť?"

Autor: Peter Hatrák | 8.3.2016 o 16:34 | Karma článku: 3,25 | Prečítané:  121x

Ako človeka, ktorý naplno dlhodobo podporuje kresťanskú demokraciu ma zaujali výsledky posledných volieb a totálny prepad tohto politického smeru.  

Mnohý v tejto chvíli nadávajú na extrémistickú stranu, ktorá sa do nášho najvyššieho zastupiteľstva dostala. Zároveň ich sklamal prepad kresťanských demokratov a ich hodnôt.

Počuli sme o prepade štandardnej strany KDH rôzne dohady. Pri vzniku KDH stáli však taktiež extrémisti dávno minulého totalitného režimu. Kresťanstvo, ako náboženstvo, ale ani ako politický základ nebol nikdy štandardným smerom. Štandardným totiž znamená byť priemerným a neochotným kráčať za svojim cieľom.

KDH jednoznačne doplatilo na to, že nechcelo byť extrémistickým a tak nereflektovalo ako parlamentná strana, síce opozičná, na Národný pochod za život. Podaný nebol ani jediný návrh zákona na ochranu rodiny, ako zväzku muža a ženy. Neobjavil sa ani jediný návrh zákona presadzujúci právo dieťaťa na výchovu v rodine, v ktorej by bol zastúpený muž ako otec a matka ako žena, teda tak, ako to požaduje Sväté písmo v Starom, či Novom zákone. Svojim mlčaním naopak dali priestor na šírenie tzv. Sodomského hriechu.

Predstavitelia hnutia sa nezastali ani človeka (gréckokatolíckeho kňaza Rastislava Baku), ktorý bol obvinený z extrémizmu za to, že verejne a nahlas prehlásil to, na čom mala stáť ich politika. Opäť ostali ticho, aby sa nestáli extrémistami.

Ticho zostali aj vo chvíli, keď sa na stranu zdravotných sestier postavil SEODr. Milan Lach SJ, prešovský pomocný biskup, teda jeden z tých, ktorý by svojim postavením predstaviteľa biskupskej konferencie mal mať právo do istej miery korigovať ich konanie.

Postupne sa tak stali iba akýmsi nevýrazným demokratickým hnutím, v ktorého názve sa iba omylom ocitol pojem kresťanské. Ak už dokázali občas niečo predložiť, zabudli na základný princíp katolicizmu - zhovievavosť, pochopenie a lásku a tak by podľa neho za interupciu hrozilo väzenie.

Faktom zostáva aj skostnatenosť vnútorných štruktúr na sebareflexiu a to od najvyšších štruktúr, až po regionálne a miestne, ktoré nedokázali prijať akúkoľvek kritiku a tak začali odchádzať mnohé osobnosti z jeho radov. Nakoniec v ňom zostalo len niekoľko výraznejších tvári a predovšetkým rímskokatolícke farské spoločenstvá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?